Meble kuchenne

Centrum kuchenne


Spis katalogów SEO
Linki do producentów mebli : Typy kuchni : Zdjęcia mebli kuchennych

Różne typy kuchni

   Generalnie kuchnie dzielimy na otwarte i zamknięte oraz na dobrze urządzone i nieco gorzej. Nam chodzi o ten drugi efekt, obojętnie czy wariant zamknięty, czy nie. Osobiście wolę kuchnie urządzone jako oddzielne pomieszczenia, o czym już wspominałam i pewnie nieraz do tego powrócę. A to z tego prostego powodu, że bardzo drażni mnie, szczególnie w czasie spotkań towarzyskich, nieład i bałagan w kuchni wystawiony na widok publiczny. Poza tym nie lubię jak mi ktoś zagląda do garnków w czasie przygotowywania posiłku, gdybym chciała, na przykład, ukryć przed biesiadnikami jakaś tajemnicę kulinarna. Oczywiście, nie polecam zamykania kuchni pozbawionej okna lub z różnego rodzaju namiastkami okien czy prześwitów. Oprócz światła, w kuchni jest potrzebna dobra wentylacja, której w niewielkim, zamkniętym pomieszczeniu bez okna nie zapewnimy.

Układ małej kuchni

   Zacznę od mniejszych kuchni, bo tych jest zdecydowanie więcej, a i trudniej je urządzić. Kuchnie mogą mieć kilka układów. Najpopularniejszy, to dwa równoległe ciągi, umieszczone wzdłuż ścian po dwóch stronach okna. Przy takim układzie nie ma już miejsca na jakikolwiek stół czy blat do spożywania posiłków. Możemy za to zapewnić sobie odpowiednia ilość blatów roboczych. Dlatego też nie powinniśmy rezygnować z szafek wiszących, bo dają one dużo przestrzeni potrzebnej do przechowywania wielu sprzętów, nie tylko kuchennych, a tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na spiżarnie czy inne schowki. To są bardzo cenne pomieszczenia, które doceniamy dopiero, gdy je mamy. W tym miejscu warto wspomnieć o wysokości szafek stojących oraz o wysokości, na jakiej zawiesimy te wiszące. Otóż standardowo szafki maja od 80 do 85 cm wysokości wraz z cokołem i tak jest zazwyczaj wygodnie. Osoby bardzo wysokie powinny rozważyć możliwość podwyższenia ich do 90 cm. Ta niby niewielka różnica może bardzo ułatwić pracę w kuchni - nie trzeba niepotrzebnie pochylać się. Podobnie warto dostosować wysokość, na jakiej zawiesimy szafki, do wzrostu użytkownika, aby nie trzeba było używać drabiny.

Kształt kuchni

   Jeżeli kuchnia jest odpowiednio szeroka należy zastanowić się nad jej zabudowa, np. w kształcie litery L lub U. To pierwsze rozwiązanie umożliwia wstawienie stołu do pomieszczenia, a w drugim znacznie powiększy się powierzchnia blatów roboczych. Jest to ważne szczególnie dla osób, które nie lubią chować, często bardzo pięknych i ozdobnych sprzętów kuchennych. Takie przyzwyczajenia wymagają jednak dużo miejsca, aby swobodnie można korzystać z kuchni. Sprzętami ozdobnymi mogą być pojemniki na produkty spożywcze czy wieszaki ze sztućcami lub kubkami. Styl rustykalny pozwala na rozwieszenie ziół czy wręcz kiełbas w pomieszczeniu na widoku. Trudno powiedzieć, co wypada, a czego nie wypada ustawiać w kuchni na wierzchu, gdzie przebiega granica dobrego smaku. Wszystko zależy od naszych potrzeb i upodobań. Myślę, że nawet torebka z mąką odpowiednio wyeksponowana może stanowić element dekoracyjny, a najpiękniejszy czajnik czy maszyna do parzenia kawy mogą zginać bez odpowiedniego otoczenia. Ideałem jest takie skomponowanie kuchni, aby, oprócz odpowiedniej ilości miejsca roboczego, umieścić w niej stół, ale nie zawsze jest to możliwe.

Wyspy w centrum kuchni

   Bardzo modne a przede wszystkim efektowne i wygodne są tzw. wyspy w centrum kuchni wyposażone w zlewozmywak lub płytę i piekarnik, a także różnego rodzaju szafki czy schowki. Jest to dość nowe rozwiązanie w naszym wzornictwie i możliwe w przypadku dużych kuchni, ale także, gdy kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenie- jadalnię czy salon. Tu jednak pojawia się kolejna wątpliwość czy zawsze przyjemnie jest przebywać w oparach gotowania czy pieczenia lub obserwować osobę zmywająca naczynia. To są, oczywiście, indywidualne odczucia i nie mam zamiaru nikogo odwodzić od takiego pomysłu. Takie rozwiązanie jest niewątpliwym udogodnieniem dla osób lubiących wspólne gotowanie. Kuchnia wyspowa kojarzy się przede wszystkim ze stylem nowoczesnym, ale zapewniam, że doskonale będzie prezentować się w stylu rustykalnym, czy wręcz retro. Pamiętajmy, że wielkie kuchnie z minionych wieków często były wyposażone w takie wyspy.
   Odpowiednikiem takiej wyspy w naszych mieszkaniach jest tzw. barek oddzielający kuchnię od salonu. Ma on podobne wady i zalety, co wyspa, jednakże zasłania nieco bałagan w kuchni.

Meble kuchenne, Meble do kuchni - informacje wykorzystane na stronie zostały zaczerpnięte z wikipedi oraz z innych zasobów internetowych.